O VÝŽIVE A PREVENCIÍ

Pitie zeleného čaju Vám môže priniesť mnohé zdravotné benefity

Blog Single

Zelený čaj je obsahuje mnohé rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu mať pozitívne účinky na zdravie. napr. silné antioxidanty nazývané katechíny pomáhajúce chrániť pred rakovinou. Viaceré štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí pravidelne pijú zelený čaj, sú omnoho menej náchylní na vznik a vývoj niektorých druhov onkologických ochorení (napr. rakovinu prostaty a prsníka) v porovnaní s tými, ktorí ho nepijú. Navyše niekoľko štúdií naznačuje, že zelený čaj môže prispieť k zníženiu rizika vzniku cukrovky typu 2 a srdcových chorôb.

Pitie zeleného čaju vám môže dokonca pomôcť pri chudnutí, nakoľko obsahuje kofeín a katechíny, ktoré zvyšujú váš metabolizmus a zlepšujú spaľovanie tukov. Podľa výsledkov niektorých štúdií konzumácia zeleného čaju môže pomôcť spáliť ďalších 75 až 100 kalórií denne. A hoci sa to zdá malé množstvo, môže prispieť k významnému úbytku hmotnosti v dlhodobom horizonte.

Medzi ďalšie možné prínosy pitia zeleného čaju patrí podpora imunitného systému, zlepšenie kognitívnych funkcií mozgu, zlepšenie dentálneho zdravia, pokles rizika artritídy, ale aj rozvoja Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Aké množstvo zeleného čaju je optimálne vypiť denne?


Štúdie, ktoré sledujú výhody konzumácie zeleného čaju prinášajú nerovnaké/rozporuplné údaje o množstve čaju, koľko by ste mali vypiť každý deň. Niektoré štúdie ukazujú zdravotné prínosy u ľudí, ktorí pijú len malé množstvo (jeden pohár) za deň, zatiaľ čo iné štúdie považujú za optimálne päť alebo viac pohárov denne. Zdá sa, že optimálne množstvo môže závisieť od druhu ochorenia, ktorému najmä chceme predísť.

Rakovina ústnej dutiny: Vo veľkej observačnej štúdii spozorovali najmenšiu pravdepodobnosť rakoviny ústnej dutiny u žien, ktoré pili tri až štyri šálky zeleného čaju denne.

Rakovina prostaty: iná observačná štúdia zistila, že muži, ktorí vypili päť alebo viac šálok zeleného čaju denne, mali nižšie riziko vzniku rakoviny prostaty v porovnaní s tými, ktorí vypili menej ako jednu pohár denne.

Rakovina žalúdka: Ďalšia veľká pozorovaná štúdia ukázala znížené riziko rakoviny žalúdka u žien, ktoré konzumovali päť alebo viac šálok zeleného čaju denne.

Rakovina prsníka: viaceré pozorovacie štúdie ukázali znížené riziko návratu ochorenia (recidívu rakoviny prsníka) u žien, ktorí denne vypili viac ako tri šálky zeleného čaju denne.

Rakovina pankreasu: podľa ďalšej pozorovacej štúdie pitie päť alebo viacerých šálok zeleného čaju denne bolo spojené so znížením rizika rakoviny pankreasu.

Diabetes: V retrospektívnej pozorovacej štúdii ľudia, ktorí konzumovali šesť alebo viac šálok zeleného čaju denne, mali o 33% nižšie riziko vzniku cukrovky typu 2 v porovnaní s tými, ktorí konzumovali menej ako jeden pohár týždenne.

Ochorenie srdca: Analýzy deviatich štúdií potvrdila, že ľudia, ktorí denne konzumovali jeden až tri šálky zeleného čaju, mali nižšie riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody, v porovnaní s tými, ktorí vypili menej ako jeden pohár.

Množstvo čaju, ktoré je vhodné pre zdravie, sa v štúdiách značne líši. Domnievame sa, že vhodná je konzumácia troch až piatich šálok zeleného čaju denne, ale optimálne množstvo sa môže medzi jednotlivcami odlišovať. Je však dôležité poznamenať, že niektoré štúdie nenašli žiadnu súvislosť medzi pitím zeleného čaju a rizikom ochorenia, takže tieto priaznivé účinky na zdravie sa môžu líšiť medzi jednotlivými ľuďmi (interindividuálne rozdiely). Hoci spoločným znakom sa zdá skutočnosť, že konzumenti zeleného čaju sú v lepšom zdravotnom stave ako tí, ktorí vôbec nepijú čaj.

Možné vedľajšie účinky pitia zeleného čaju


Kofeín a katechíny v zelenom čaji sú dobre známe svojimi zdravotnými výhodami, ale môžu mať tiež vedľajšie účinky prejavujúce sa u niektorých ľudí, najmä vo veľkých dávkach.

Konzumácia príliš veľkého množstva kofeínu môže zvýšiť pocity úzkosti, zhoršiť spánok a spôsobiť bolesť žalúdka a hlavy u niektorých jedincov. Prijímanie mimoriadne veľkého množstva kofeínu počas tehotenstva môže dokonca zvýšiť riziko vzniku poškodenia plodu a potratov.
Neodporúča sa, aby denný príjem kofeínu prekročil 300 mg. Hoci boli publikované aj dáta, podľa ktorých zdravé dospelé osoby konzumujúce až 400 mg kofeínu denne, nepozorovali na sebe žiadne nepriaznivé účinky.
Množstvo kofeínu v jednej šálke zeleného čaju závisí od viacerých faktorov, líši sa v závislosti od množstva použitého čaju a dĺžky luhovania.
Jedna porcia sa zvyčajne meria na 1 lyžičku čajových lístkov na 1 šálku (240 ml) vody. Priemerná šálka zeleného čaju obsahuje približne 22 až 40 mg kofeínu. (Podľa niektorých zistení obsah kofeínu v 1 grame zeleného čaju sa pohybuje približne v od 11 do 20 mg.)

Katechíny môžu znížiť absorpciu železa. Katechíny v zelenom čaji prijímané vo veľkých množstvách môžu znížiť schopnosť absorbovať železo z potravín, čo následne môže viesť k anémii z nedostatku železa. Zatiaľ čo pravidelná konzumácia zeleného čaju nie je problém pre väčšinu zdravých jedincov, osoby ohrozené nedostatkom železa by mali piť čaj medzi jedlami a počkať aspoň jednu hodinu po jedle s pitím čaju. Dojčatá, malé deti, tehotné alebo menštruujúce ženy a osoby, ktoré majú krvácanie alebo sú na dialýze, sú samozrejme vo zvýšenej miere ohrozené nedostatkom železa.

Katechíny v zelenom čaji môžu interferovať aj s určitými liekmi a znižovať ich účinnosť.Štúdie napríklad naznačujú, že zelený čaj môže tlmiť účinnosť určitých liekov na srdce a krvný tlak. Pitný zeleného čaju môže tiež znižovať účinky niektorých liekov používaných na liečbu úzkosti a depresie .Toxické účinky sú najčastejšie, keď ľudia užívajú doplnky zeleného čaju, ktoré majú oveľa vyššiu koncentráciu katechínov ako samotný zelený čaj.

Zhrnutie: Pri konzumácii s mierou je zelený čaj pre väčšinu ľudí bezpečný. Zvážiť jeho pravidelnú konzumáciu je potrebné pri anémii z nedostatku železa , u gravidných žien, pacientov užívajúcich lieky na úzkostné poruchy alebo srdcové choroby.